निराशा कदापि राम्रो होइन । निराशाले आलस्य वृद्धि गर्दछ । रुचि घटाउँछ । जाँगर मार्न थाल्छ । उत्साहलाई बन्धक बनाउँछ । सारमा कामको गति अवरुद्ध हुन्छ । सबै विषय र क्षेत्रमा निराशा हुनु भनेको गम्भीर क्षति हो । विकासको बाधक हो । खासगरी शिक्षा क्षेत्रमा प्रायः निराशा र कुण्ठामात्र सुन्न पाइन्छ । यो दुर्भाग्य हो । सकारात्मक खोज्नैपर्ने र नकारात्मको पहाड पन्छाएर नसकिने भएको छ । राज्यको लगानी व्यापक छ । उपलब्धि अपेक्षित भएन । गुनासो धेरै छ । सुनुवाई अर्थपूर्ण देखिएन । शिक्षक उत्साहित र जाँगरिलो भए पो शैक्षिक स्तरीयता हुन्छ । सधैं निराशा र समस्यामा जकडिएको प्राणी नै शिक्षक बनेको छ । समस्या हल होइन, थप बल्झिएका छन् । जो कक्षा कोठामा प्रत्यक्ष विद्यार्थीसँग शिक्षण क्रियाकलाप गराउने हुन्छ, उसलाई नै समस्यामा पारेर निरुत्साहित बनाएर अनेक बेठिक गर्न बाध्य बनाएर शैक्षिक स्तरीयताको खोजी स्वयम्मा मूर्खपन नै भन्नुपछ । शिक्षकमा देखिएको विद्यमान निराशाको अन्त्य नै अपेक्षित शैक्षिक उपलब्धिको प्रारम्भ हुनसक्छ ।
१. शिक्षक सधैं दूधले धोएको विशुद्ध प्राणी हो भनेर यहाँ वकालत गर्न पटक्कै खोजिएको होइन । बेठिक कर्म गर्नेलाई प्रोत्साहन रोक्नुपर्छ, दण्ड दिनुपर्छ, सेवाबाट मुक्त गर्नुपर्छ । शिक्षक स्वयम् पनि निराशा उत्पन्नमा कारक बनेको यहाँ छिपेको छैन । पेशागत संस्थामार्फत् नै किन नहोस्

बारम्बार आफ्नो खुट्टा आफैं काटेर फन्दामा परेको उदाहरण धेरै पाइन्छन् । शिक्षक बनेर राष्ट्रका महत्वपूर्ण ओहदामा निर्णायक पदमा पुगेकाले आफ्नो धरातल बिर्सिएको वर्तमान यथार्थमा शिक्षक गम्भीर बन्नैपर्छ । पेशागत दक्षताको सबाल प्रमुख पक्ष हो । हामी अधिकारका प्रसंग उठाइरहँदा कर्तव्यलाइ पटक्कै भुल्न मिल्दैन । हाम्रा पाइलाहरु कर्मसँग जोडिनैपर्छ । शिक्षकले शिक्षककै खिलाफमा उत्रिएर पेशागत वृत्ति विकास सम्भव छैन । हामीले धेरै आन्दोलन ग¥यौं, हे¥यौं, परिवर्तनमा सहभागी भयौं मात्र भनेर नपुग्ने रहेछ, त्यसको अनुभूति गर्नेले मात्र वास्तविकता बुझेर निर्णय लिनसक्छ, कतिपय कागजमा सिमित भएका छन् । नीति, नियम, निर्देशिकामा मात्र सिमित कुराले व्यवहारमा परिवर्तन भएन । व्यक्तिको फेरबदल ठूलो कुरो होइन, अवस्थाको परिवर्तन अहम् पक्ष हो । एकाध खराबलाई मिल्काएर राम्राको संरक्षण र मर्यादा गर्नुपर्नेमा त्यो हुन नसकेकाले शिक्षकमा निराशा उत्पन्न भएकै हो ।

२. शिक्षकलाई पेशागत वृत्ति विकासमा ठूलो अन्याय गरिएको छ । शिक्षकले योग्यता र क्षमता भएकाको हकमा तहगत प्रमोशनको माग गरे, जुन न्यायिक र यथार्थ हो । सरकारले बर्षौं पुरानो श्रेणीगत अत्यन्त अवैज्ञानिक बढुवा लादेर हेप्ने काम गरकै छ । श्रेणीगत बढुवाको कुनै अर्थ छैन । पुराना शिक्षकको तल्लो श्रेणीको ग्रेडको कारणले माथिल्लो श्रेणीको शिक्षकको सुविधा उस्तै हुन आउँछ । कोटा तोकेर श्रेणीमा खुम्च्याउने धृष्टता नै शिक्षकमा निराशाको अर्को कारण बनेको छ । क्षमतावान, योग्य र दक्षलाई मापदण्डका आधार बनाएर प्रोत्साहन गर्ने, प्रमोशन गर्ने, उत्साह बढाउने काम गर्नु पर्नेमा अपारदर्शी मापदण्ड राखेर मनोमालिन्यमा रम्दै आएको सरकारी परम्पराको अन्त्य अविलम्ब हुनैपर्छ ।

३. शिक्षकहरु राजनीतिक नेतृत्वको दुरुपयोग हुने अंग होइन । विगतमा सिंगै देशको शासकीय प्रणाली परिवर्तनका लागि प्रत्यक्ष अप्रत्यक्ष व्यापक योगदान गरेको शिक्षक वर्गलाई वर्तमान अवस्थामा दुरुपयोग र प्रभावित पार्ने क ाम कहिँ कतैबाट पनि उपयुक्त हुँदैन । पेशागत कर्तव्यमा अविचलित हिँडाउने काम राज्य संयन्त्रको पनि हो । राज्य संयन्त्र अर्थात् शिक्षाका कर्मचारीले हेप्ने, अपमानित गर्ने वर्ग शिक्षक कदापि होइन । हामीमात्र जाँच दिएर आएका हौं, शिक्षक सबै भनसुनमा जागिरे बनेका छन्, त्यसैले यी मास्टरलाई देख्नेवित्तिकै हेप्नुपर्छ, खेद्नुपर्छ र अपमान गर्नैपर्छ भन्ने संस्कार बोकेका शिक्षा प्रशासनको मानसिकतामा परिवर्तन हुनु जरुरी छ । स्वाभिमानी र इमान्दार शिक्षकको मर्यादामा ठेस पुग्ने व्यवहार अर्को निराशाको कारण बनेको छ । बारम्बार जाँच दिएका, परीक्षाबाट उत्तीर्ण भएका र आफ्नो जिम्मेवारीलाई उच्च महत्व दिनेहरुको मनोबल गिराउने प्रशासकहरु रहेसम्म समस्या रहिरहन्छ । शिक्षकको भूमिकालाई कम आँक्ने र आफैंमात्र सर्वेसर्वा ठान्नेहरुबाट प्रोत्साहन दुर्लभ नै हुन्छ । शिक्षा प्रशासन र शिक्षक भनेका एकै सिक्काका दुई पाटा हुन् । दुबै मिलेर हार्दिकतापूर्वक गतिशील बन्नुपर्छ । एउटा पक्ष सधैं दमन गर्न खोज्ने, अर्को पीडित र निरिह बनेर कसरी जाँगरिलो बन्नसक्छ ? हालको शासन प्रणालीमा यो पटक्कै नसुहाउने अवस्था हो ।

४. कतिपयले शिक्षकको कुरा यसरी काट्छन् कि यी मास्टरले कर्मचारीजस्तो बाह्य आयस्रोत केही हुँदैन, सिमित पारिश्रमिकले यिनलाई जीवन निर्वाह जटिलै छ । जोसँग पैसा पर्याप्त हुँदैन, आवश्यकता पूरा गर्न सक्दैन, त्यस्ता निरिह वर्ग मास्टरलाई अपमानित गर्नैपर्छ भन्ने परम्परागत मान्यता समुदायमा व्याप्त छ । मास्टर भनेर थोरै भए पनि हिनताबोध गर्ने शब्दहरु प्रहार गर्ने र सो व्यवहार देखाउँदा म ठूलो देखिन्छु भन्ने भाव कतिपय बुज्रुकमा पाइन्छ । यो बुझाई र व्यवहारले शिक्षकमा नैराश्यता उत्पन्न गरेको छ । शिक्षकहरु पैसाको भोको होइन, उपयुक्त मर्यादित वातावरणको अपेक्षा गर्दछन्, त्यो अपराधचाहिँ होइन । निजामती सेवाको एउटा खरदारको सामुन्ने माध्यमिक विद्यालयको प्रधानाध्यापक सधैं लज्जित बन्नुपर्ने, बनाइने हाम्रो सामाजिक वातावरणलाई सूक्ष्म विश्लेषण गर्न जरुरी छ । विद्यालयमा पढ्न, सिक्न आउने बालबालिका त्यो क्षेत्रको समग्र प्रतिनिधित्व हो । समुदायमा भएका, बोलिएका, शिक्षकप्रति गरिएका व्यवहारको प्रत्यक्ष छाप ती बाल मस्तिष्कमा पर्छ नै । सो को प्रतिविम्बनले शिक्षण संस्थामा अनुशासनहीनता, अराजकता सँगै विकृति, विसंगति वृद्धि भई सिकाइको स्तर खस्कने, ओझेल पर्ने स्थिति बनेको छ । समुदायले बेठिकलाई काखी च्याप्न जरुरी छैन । विद्यालयको स्वामित्व लिनुपर्छ । जनप्रतिनिधिले पनि शासक हौं भन्ने घमण्ड त्याग्नुपर्छ । मर्यादित र अनशासित सामुदायिक वातावरण हाम्रो अभिभारा हो ।

५. मुखले राम्रो गर्छु भन्ने व्यवहारमा प्रयत्न पनि नदेखिँदा स्वभाविक निराशा र कुण्ठा उत्पन्न हुन्छ नै । हामी उन्नत र समृद्ध समाजको पक्षमा छौं । शिक्षलाई समग्र पूर्वाधारको पनि पूर्वाधार भनेर वकालत गर्नेहरुले देखिने र सान्दर्भिक काम गरेर सिद्ध गर्न जरुरी छ । अरुलाई मानमर्दन र होच्याएर मात्र समृद्धि यहाँ आउँदैन । सबै निर्देशक बन्न होडबाजी गर्ने संस्कार राम्रो होइन । ठिक मान्छे, ठिक स्थानमा हुनुपर्छ भन्ने आवाज धेरै पहिलेदेखि उठेको हो । जिम्मेवारी र कामको प्रकृतिसँग मेल खाने सक्षम दक्ष तथा योग्य व्यक्ति बन्दी बनिनु हुन्न । राज्यले उपयोग गर्न सक्नुपर्छ । उच्च ओहदामा रहेकाले काम र व्यक्तिको सामञ्जस्यता खोज्नैपर्छ । तब पो समृद्ध नोपलको सपना साकार हुन्छ । नेतृत्वमा रहने अर्थात् उच्च निर्णायक पदमा बसेकाले सधैं आफ्ना
वरिपरिका गणेशप्रवृत्तिकालाई मात्र देख्ने, दूरदराजमा ती नेतृत्वको मर्यादा, प्रतिष्ठा वृद्धिमा ज्यान फालेर खटिरहनेलाई सम्झनमात्र नसक्नेहरुबाट राष्ट्रको विकासको कल्पना गर्न सकिँदैन । धेरै मान्छेलाई थाहा छ– कात्रोमा पकेट हुनन भन्ने यथार्थ तर, व्यवहारमा त्यो विरलै देख्न पाइन्छ । राम्रा काममात्र स्मरणमा हुने हो । अरु त आगोको ज्वालासँग वा चिहानमा विलय हुने वास्तविकतालाई गहिरोसँग बुझ्न जरुरी छ । हाम्रो समाजको वास्तविकता शिक्षामार्फत् खोजिएको रुपान्तरण मेल खानुपर्छ । वातावरण, सन्दर्भ र सामुदायिक चेतनाको स्तर सबैभन्दा बढी महत्वपूर्ण मानिन्छ । हामीले सतहबाट मात्र हेर्ने होइन, गहिराईसम्म पुग्ने प्रयत्न गर्नैपर्छ ।

६. प्रत्येक घटना र परिणामको पछाडि कुनै न कुनै कारण हुन्छ नै । अपेक्षित नतिजा भएन भन्दैमा समग्र शिक्षकको मनोबल गिराउने, निराशा बनाउने व्यवहार गर्नुपहिले त्यसभित्रका कारण र तथ्यको पहिचान गर्नुपर्छ । जबसम्म रोग चिनिँदैन, तबसम्मका सबै उपचार निरर्थक बन्छ नै । एउटामात्र कारण नहुनस सक्छ । सतहमा केही कारण देखिएला, मुख्य रहस्य धेरै भित्र हुनसक्छ । तसर्थ, शिक्षकका निराशा, कुण्ठा, आलस्यताको पछाडिका रहस्य खोतल्ने प्रयत्न गर्नुपर्छ । यो सधैं यस्तै हो, भइरहन्छ, चलिरहन्छ, केही हुँदैनजस्ता यथास्थितिवादी भनाईलार्य बिसाउनै पर्छ । अग्रगामी र प्रगतिशील चिन्तनबाट मात्र समस्याको निदान हुनसक्छ । विद्यमान समस्याको समाधान असम्भव होइन, इच्छाशक्ति देखिनुपर्छ । जब शिक्षक स्वयम्मा ऊर्जावान बनेर जाँगर देखाएर कक्षाकोठामा आफ्नो कला प्रदर्शन गर्छन्, तब हामीले अपेक्षा गरेको शैक्षिक स्तर नजिकिन्छ, यो यथार्थ हो ।

लेखकः रमेशप्रसाद लामिछाने